The final round of the 9th Energy of Victories national sports journalism festival contest, organized by the Russian Olympic Committee and the Federation of Sports Journalists of Russia with the backing of Gazprom, took place today in Moscow.

The winners of the 9th Energy of Victories national sports journalism festival contest are as follows:

Best Article (federal media):

1st place – Yury Golyshak, Sport-Express newspaper, Moscow;

2nd place – Vladimir Ivanov, Sport-Express newspaper, Moscow;

3rd place – Natalia Bykanova, Fizkultura i Sport (Physical Culture and Sports) magazine, Moscow.

Best Article (regional media):

1st place – Yury Seyidov, Gornyatskaya Pravda (Miner Gazette) newspaper, Korkino;

2nd place – Alexey Kurochkin, Argumenty i Fakty (Arguments and Facts) newspaper, Nizhny Novgorod;

3rd place – Veronika Peschinskaya, Baikal 24 Sport news agency, Irkutsk.

Best Article (Russian-language media based abroad):

1st place – Viktor Khokhlyuk, Interfutbol newspaper, Kasansay (Uzbekistan);

2nd place – Rasim Movsumov, Sportsman magazine, Baku (Azerbaijan).

Best Video Report/Coverage/Film (federal media):

1st place – Mikhail Korolyov, CSKA TV television channel, Moscow;

2nd place – Elmira Mirzoeva, Match Strana television channel, Moscow;

3rd place – Mikhail Rossoshansky, Match TV television channel, Moscow.

Best Video Report/Coverage/Film (regional media):

1st place – Darya Cheremushkina, Krasnodar-Online television channel, Krasnodar;

2nd place – Svetlana Antimonova, OTS-TV television channel, Novosibirsk;

3rd place – Konstantin Velichko, Chelny-TV television and radio broadcasting company, Naberezhnye Chelny.

Best Video Report/Coverage/Film (Russian-language media based abroad):

1st place – Yury Mikhalevich, TUT.BY website, Minsk (Belarus).

Best Photo Report/Coverage (federal media):

1st place – Alexey Filippov, Rossiya Segodnya international news agency, Moscow;

2nd place – Alexander Fyodorov, Sport-Express newspaper, Moscow;

3rd place – Grigory Sysoev, Rossiya Segodnya international news agency, Moscow.

Best Photo Report/Coverage (regional media):

1st place – Maxim Fyodorov, Press Center of Children of Asia International Games, Yuzhno-Sakhalinsk;

2nd place – Vladimir Ognev, Tyumenskaya Arena (Tyumen Arena) sports news agency, Tyumen;

3rd place – Kirill Kukhmar, ITAR-TASS, Novosibirsk.

Best Photo Report/Coverage (Russian-language media based abroad):

1st place – not awarded;

2nd place – Kirill Kudryavtsev, Moscow office of Agence France-Presse, and Evgenia Novozhenina, Thomson Reuters international news agency;

3rd place – Stanislav Filippov, Sportfoto.kz news agency, Nur-Sultan (Kazakhstan).

Best Radio Report (federal and regional media):

1st place – Alexander Netsenko, Nikolay Saprin, Radio Rossii/Radio Mayak, Moscow, and Victoria Kolosova, Radio Rossii/Radio Mayak, Moscow;

2nd place – Andrey Kudryashov, Radio Rossii, Moscow;

3rd place – Maxim Bobro, Lipetsk FM radio channel, Lipetsk, and Olesya Timonina, Yuzny Ural – Radio, Chelyabinsk.

Future of Sports Journalism:

1st place – Evelina Valova, Udmurtia television channel/First City School Television, Izhevsk;

2nd place – Diana Nikitina, Alexandra Piskun, Khabarovsk children’s television studio/Khabarovsk television channel, Khabarovsk;

3rd place – Olga Eremeeva, Elena Makhnina, Color Television student press center, St. Petersburg.

The Patriarch Special Prize was awarded to Gennady Orlov, Soviet and Russian sports journalist, famous sportscaster, former footballer and USSR Master of Sports.

Evgeny Dzichkovsky, famous sports journalist and writer, received the Special Prize for Contribution to Sports Journalism.

Vladimir Gomelsky, famous basketball player, coach, Russian newscaster, journalist and writer, won the Special Prize for Achievements from the Russian Olympic Committee.

The festival’s jury was made up of renowned Russian sports journalists: Viktor Gusev, sportscaster at Channel One Russia, member of the Russian Academy of Television, TEFI winner; Maxim Demkov, TV and radio presenter; Nikolai Dolgopolov, President of the Federation of Sports Journalists of Russia; Andrey Golovanov, photojournalist at Match TV television channel; Igor Rabiner, journalist, staff writer at Sport-Express, two-time prize winner of the Energy of Victories festival contest; and Maria Markova, Managing Editor for special projects of the Sport-Express newspaper and website.

Background

The 1st Energy of Victories national sports journalism festival contest was organized by Gazprom in 2011 within the Gazprom 2014 project. Since then, over 2,000 journalists from all Russian regions and 20 foreign countries have participated in the contest.

The 9th Energy of Victories festival contest was organized by the Russian Olympic Committee (ROC) and the Federation of Sports Journalists of Russia, with Gazprom as a general partner. This contest involved 305 journalists from 58 Russian regions and 8 countries within and beyond the former Soviet Union.

Close collaboration between Gazprom and the ROC began with the signing of a long-term cooperation program in 2001. Gazprom provided the ROC with financial support in training Russian athletes for the Olympic Games in Salt Lake City (2002), Athens (2004), London (2012), and Sochi (2014). Gazprom also built unique industrial facilities and sports venues in the lead-up to the Winter Olympics in Sochi.

On October 23, 2014, Gazprom and the ROC signed the Memorandum of Cooperation. Gazprom was named as a general sponsor of the Russian Olympic team.

Related news